SCOOBYLAND
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Greek Subaru Enthusiasts Club
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Πιο ενεργά θέματα
Rally Dakar 2012
4 ωρες αγωνας αντοχης στην πιστα σερρων..TARANTINO DRAGSTER TEAM
Oι αγώνες στην TV
Video με Drift
Peugeot 106 Rallye
Αγωνιστικα νεα απο το Superbike
3ο PICK ΠΑΤΡΑΣ
1η ΣΟΑΑ Ανάβαση Ριτσώνας
Lancia Delta Integrale Evoluzione Ι & ΙΙ
Το Athens Supercross στις 8-9 Οκτωβρίου
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
SAINIS WORLD TUNING

 

 Αγωνιστικα νεα απο το Superbike

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μαρ 19, 2012 9:44 am

Η Imola ετοιμάζεται για την μεγάλη μάχη...

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxg

...Max Biaggi εναντίον Carlos Checa

H Ιταλική πίστα ετοιμάζεται για να υποδεχτεί τον 2ο αγώνα του Πρωταθλήματος Superbike - τον πρώτο αγώνα που θα διεξαχθεί στην Γηραιά Ήπειρο - την 1η Απριλίου.



Ο συγκεκριμένος αγώνας σηματοδοτεί την 10η φορά που επισκέπτονται την πίστα τα Superbike και αναμφίβολα υπάρχουν μερικές ενδιαφέρουσες ιστορίες που σχετίζονται με τον δεύτερο αγώνα της χρονιάς.



Κατ' αρχήν έχουμε την μονομαχία Checa-Biaggi. Οι δυο βετεράνοι οδηγοί έδειξαν τα δόντια τους στον πρώτο αγώνα στην μακρινή Αυστραλία, ωστόσο στο προσκήνιο έχουν αναδειχθεί μερικοί ακόμη δυνατοί αναβάτες, όπως ο Tom Sykes (Kawasaki), ο Marco Melandri (BMW), o Leon Haslam (BMW) και ο Jonathan Rea (Honda), οι οποίοι έχουν τις προδιαγραφές να ξεχωρίσουν και να πετύχουν νίκες εις βάρος των δυο πρώτων.



Στην συνέχεια, θυμίζουμε ότι σε αυτήν την πίστα ο Max Biaggi κλείδωσε το Πρωτάθλημα SBK το 2010, αν και δεν έχει κερδίσει ακόμη στην συγκεκριμένη πίστα...



Ο Carlos Checa έχει τρεις νίκες στην συγκεκριμένη πίστα - μαζί με τους Regis Laconi και Ruben Xuas - και την ευκαιρία να πετύχει την 4η του και να μείνει μόνος πρώτος. Λίγο πίσω τους βρίσκουμε τους Colin Edwards με 2 νίκες, και τους Troy Bayliss, Neil Hodgson, Chris Vermeulen, Alexandre Barros, Noriyuki Haga και Michel Fabrizio, ο καθένας τους με μια νίκη.



H Ducati είναι μακράν ο καλύτερος κατασκευαστής με 11 νίκες στους 17 αγώνες, ενώ στην δεύτερη θέση είναι η Honda με 5 και η Aprilia με 1.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 22, 2012 5:31 am

O Sykes σπάει τα ρεκόρ στην Aragon!

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxr

Διέλυσε το ρεκόρ της pole position

Η τελευταία ημέρα των ιδιωτικών δοκιμών των SBK στην Aragon, είδε και πάλι τον Tom Sykes να διαπρέπει πάνω στην Kawasaki του και - ανεπίσημα - να καταρρίπτει το ρεκόρ της pole position!



Την Κυριακή, ο Βρετανός αναβάτης έκανε 1.58.4, το οποίο ήταν 4/10 καλύτερο από το ρεκόρ γύρου του Checa και χτες - με μαλακά ελαστικά - πέτυχε χρόνο 1.57.2, σχεδόν μισό δευτερόλεπτο διαφορά από την pole του 2011.



Ωστόσο, προτού οι φανατικοί της Kawasaki υπερενθουσιαστούν, πρέπει να σημειώσουμε ότι υπάρχουν ακόμη προβλήματα με την γρήγορη φθορά των ελαστικών...

Είμαστε βέβαιοι όμως ότι εάν καταφέρουν να επιλέξουν τις καλύτεροες δυνατές ρυθμίσεις στην Imola, την επόμενη Κυριακή 1 Απριλίου, τότε ένα είναι σίγουρο: σε έναν από τους αγώνες θα έχουμε πράσινο χρώμα στο βάθρο!





Οι ανεπίσημοι χρόνοι χτες:


1. Sykes (Kawasaki) 1.57.2
2. Haslam (BMW) 1.58.2
3. Lascorz (Kawasaki) 1.58.2
4. Biaggi (Aprilia) 1.58.8
5. Melandri (BMW) 1.59.1
6. Laverty (Aprilia) 1.59.5

7. Mercado (Kawasaki) 2.00.9
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 22, 2012 5:35 am

Biaggi: "Δεν θα νικήσουμε με την ταχύτητα"

Εκπληκτικός ο Sykes... ίσως θα πρέπει να ανησυχούμε σοβαρά!

Ο Max Biaggi σταμάτησε στα μισά του απογεύματος χτες, χωρίς να παραμείνει στην πίστα για τα υπόλοιπα 40 λεπτά των δοκιμών. Δεν ήταν προτεραιότητά του να κάνει έναν ταχύτατο γύρο, άλλωστε για να ξανακερδίσει τον τίτλο στα SBK θα χρειαστεί πόντους στο Πρωτάθλημα και τέτοιους δεν αποκτά αυτός που "γράφει" την καλύτερη τελική ταχύτητα...



"Δεν θα είχε νόημα να δουλέψουμε πάνω σε ένα λεπτομερές στήσιμο για τον αγώνα, μιας και η άσφαλτος στην πίστα ήταν κρύα σήμερα (σ.σ. χτες) και ο αγώνας στο Aragon θα διεξαχθεί την 1η Ιουλίου. Όπως είναι ευκολονόητο, πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Θα ξανακάνουμε δοκιμές εδώ τον Ιούνιο και τότε θα βελτιστοποιήσουμε το στήσιμό μας"



Όσον αφορά τον εντυπωσιακό Tom Sykes, ο Biaggi δήλωσε: "Ήταν πράγματι εκπληκτικός! Η Kawasaki έχει δουλέψει πολύ σκληρά και έκανε καλή δουλειά. Ο Sykes ήταν γρήγορος και στην Αυστραλία και αν συνεχίσει έτσι, θα πρέπει να ανησυχούμε σοβαρά!"



Από την άλλη, η Aprilia ήταν εκπληκτικά γρήγορη στις ευθείες, με το κοντέρ να σταματά στα 337 χιλ/ώρα, ταχύτητα που δεν έχουν πιάσει οι μοτοσυκλέτες του MotoGP στην πίστα αυτή!



"Η BMW είναι το ίδιο δυνατή με εμάς και ούτε η Kawasaki μου φαίνεται πολύ αργή... οποιοσδήποτε θεωρεί ότι θα κερδίσουμε επειδή είμαστε ταχύτατοι στις ευθείες, θα πρέπει να μελετήσει πιο προσεχτικά την λίστα με τις τελικές"



Όσο για τον νέο κινητήρα V4 που θα χρησιμοποιεί στον αγώνα της Monza:



"Δεν υπάρχει κάποια τεράστια διαφορά μεταξύ του τωρινού κινητήρα και εκείνου με τον οποίο θα ξεκινήσουμε τον αγώνα στην Monza. Είναι ένα μικρό βήμα εμπρός και το χρειαζόμασταν. Οι μηχανικοί της Aprilia είναι πράγματι πολύ καλοί!"
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 24, 2012 5:27 am

SBK: Αλλάζει η μορφή των αγώνων;
Ένας μεγαλύτερης διάρκειας, αντί δυο

Σύμφωνα με την Αγγλική ιστοσελίδα, Bikesportnews.com, το αφεντικό των World Superbike Paolo Flammini, έχει προτείνει μια διαφορετική υλοποίηση αγώνων για το Πρωτάθλημα.



Αυτό που σκέφτεται ο Flammini, είναι να εξαλείψει στο μέλλον την διαδικασία των δυο αγώνων σε ορισμένους γύρους του Πρωταθλήματος και την θέση τους να πάρει ένας και μόνο αγώνας, ο οποίος όμως θα είναι μεγαλύτερος σε διάρκεια και θα περιλαμβάνει pit stops για ανεφοδιασμό καυσίμων, όπως ακριβώς στους αγώνες αντοχής ή στα Daytona 200.
Ο λόγος που προτείνει κάτι τέτοιο, είναι για την μεγαλύτερη διασκέδαση των θεατών.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 24, 2012 5:28 am

Laverty: "Για μένα η σεζόν ξεκινά στην Imola"

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxk

"Έχω τα απαραίτητα εφόδια για να κερδίσω το Πρωτάθλημα!"

O αναβάτης της Aprilia, Eugene Laverty, παραδέχεται ότι είναι απολύτως απαραίτητο να κάνει νίκες και να βρεθεί στο βάθρο, στον επόμενο αγώνα των SBK στην πίστα της Imola. Θυμίζουμε ότι ο αναβάτης από την Ιρλανδία, δεν τερμάτισε στον πρώτο αγώνα του Phillip Island (πρόβλημα με το κιβώτιο ταχυτήτων), ενώ τερμάτισε 8ος στον δεύτερο αγώνα της Κυριακής.



"Δεν ήταν το πιο εύκολο ξεκίνημα. Πέρυσι, την πρώτη μου χρονιά, είχα μερικά καλά αποτελέσματα, με μερικά βάθρα και δυο νίκες στην Monza.... όμως αν θέλω να παλέψω για τον τίτλο, πρέπει να είμαι σταθερός από την αρχή του Πρωταθλήματος, να ανέβω στο βάθρο και να κερδίσω περισσότερες νίκες", δήλωσε ο Laverty στην επίσημη ιστοσελίδα των World Superbike.



"Οι αντίπαλοί μας είναι δυνατοί... θα φέρω παράδειγμα τον ομόσταυλό μου Max Biaggi και τον Πρωταθλητή του 2011, Carlos Checa. Από την στιγμή που βρέθηκα στην Aprilia, γνώριζα ότι έχω την μοτοσυκλέτα και όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα εφόδια για να κερδίσω το Πρωτάθλημα".
"Στην Αυστραλία δεν κατάφερα να δείξω για τι είμαι ικανός, εν μέρει λόγω του τραυματισμού μου που επηρέασε όλη την δουλειά μας μέχρι εκείνη την στιγμή. Για μένα, η σεζόν ξεκινά από τον επόμενο αγώνα στην πίστα της Imola".
motograndprix.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μαρ 27, 2012 3:16 am

Επιστρέφει ο Hopkins στην Imola

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxhj

Πίσω στην δράση, μετά τον τραυματισμό του

Ο John Hopkins ετοιμάζεται να κάνει το ντεμπούτο του στα SBK αυτό το Σ/Κ, στον δεύτερο γύρο που θα διεξαχθεί στην πίστα της Imola. Ο άτυχος αναβάτης της Crescent Fixi Suzuki, ο οποίος είχε σπάσει το χέρι του στις δοκιμές του Phillip Island και αντικαταστάθηκε από τον Josh Brookes στον πρώτο αγώνα, πήρε το οκ από τους γιατρούς του ώστε να επιστρέψει στην δράση.



"Είμαι πολύ χαρούμενος που μου έδωσαν το οκ οι γιατροί... ανυπομονώ να ανέβω και πάλι στην μοτοσυκλέτα. Μου είχαν δοθεί αυστηρές οδηγίες να μην ανέβω σε μοτοσυκλέτα αυτήν την εβδομάδα, πράγμα πολύ ενοχλητικό. Έτσι, πέρασα τον χρόνο μου με φυσιοθεραπεία και προπόνηση στο γυμναστήριο. Όλα αυτά με βοήθησαν να αναρρώσω γρηγορότερα και είμαι σίγουρος ότι θα είμαι πανέτοιμος στην Imola", δήλωσε ο Hopkins.



"Είχα πολύ δουλειά τώρα τελευταία. Την Τρίτη ήμουν γυμναστήριο και μετά οδήγησα τρεις ώρες για να δω τον διατροφολόγο μου στο Palm Springs. Πριν από αυτό, πέρασα πάρα πολλές ώρες στο ποδήλατό μου... Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την κατάσταση του χεριού μου, πόσο πολύ έχει επουλωθεί και την πληθώρα κινήσεων που μπορώ να κάνω. Όταν είδα τον γιατρό μου την Τετάρτη, μου είπε ότι το κόκαλο έχε γιατρευτεί πλήρως, όλα είναι καλά και ότι θα μπορούσα και πάλι να ανέβω σε μοτοσυκλέτα! Ελπίζω να μπορέσω να κάνω λίγους γύρους με την μοτοσυκλέτα μου, πριν φύγω για Αγγλία το Σάββατο, όμως μόλις πούλησα το σπίτι μου και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που πρέπει να διευθετήσω, παρ' όλα αυτά θα προσπαθήσω να βρω χρόνο για μια βόλτα. Ανυπομονώ να βρεθώ και πάλι κοντά στην ομάδα μου και πίσω στην πίστα. Μου έλειψε και νιώθω ενθουσιασμένος και έτοιμος να ξεκινήσω!"
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 31, 2012 6:43 am

Biaggi: "Εγώ άνθισα, ο Rossi μαράθηκε...!"

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxr

Ο Biaggi δεν ξεχνά την κόντρα του με τον "Γιατρό"

Οι δυο τους ήταν (και είναι όπως φαίνεται...) μεγάλοι αντίπαλοι, με μια σειρά γεγονότων να τους χωρίζει: ο Biaggi απομακρύνθηκε από τα paddock του MotoGP και έγινε ήρωας των SBK, ενώ ο Rossi άλλαξε ομάδα και δυσκολεύεται να δαμάσει το κόκκινο θηρίο...



Ο Biaggi, σε μια πρόσφατη συνέντευξή του - λίγο πριν τον δεύτερο αγώνα στην Imola - δεν αντιστάθηκε και μίλησε για τον παλιό του αντίπαλο.



"Στην αρχή της καριέρας μου, όλα πήγαιναν ομαλά και στην συνέχεια εμφανίστηκε ο Valentino Rossi... αίφνης έγινα το κακό παιδί! Οι διαφορές μας συχνά ξεπερνούσαν τα στενά όρια του μηχανοκίνητου αθλητισμού, αλλά ήταν ένα προκάλυμμα, μια μάσκα.... όσοι με ξέρουν καλά γνωρίζουν ότι είμαι διαφορετικό άτομο..."



Ο Biaggi δεν πιστεύει ότι υπάρχει πρόσφορο έδαφος για συμφιλίωση μεταξύ τους: "Ποτέ δεν προσπαθήσαμε να καθίσουμε κάτω και να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Εγώ ήμουν ο διάβολος και αυτός ο χαμογελαστός άγγελος... τώρα που τα πράγματα δεν πάνε καλά, δεν αστειεύεται δεξιά κι αριστερά, όπως παλιότερα. Και σε βάζει σε σκέψεις: είναι όπως ένα λουλούδι που έχασε τα πέταλά του, ενώ εγώ από την άλλη ξανάνιωσα...!



Όσο για το γεγονός ότι πολλοί "κατηγορούν" την Aprilia του ότι είναι μια μεταμφιεσμένη MotoGP μοτοσυκλέτα: "Στην Αυστραλία δεν απέκτησα κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τον Checa, η Ducati είναι το σημείο αναφοράς... προτού αρχίζουν να κατηγορούν τον οποιονδήποτε, καλά θα κάνουν να κοιτάξουν τα του οίκου τους. Το 2010 κέρδισα εγώ, πέρυσι κέρδισε ο Checa... Λοιπόν, θα δούμε ποιός είναι ο καλύτερος!"



Αν και ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας θα κλείσει τα 41 φέτος, δεν αποκλείει μια επιστροφή στο MotoGP! "Είμαι στα SBK, αυτό το καλοκαίρι θα σκεφτώ το μέλλον. Αν προσπαθήσουν αρκετά, θα το σκεφτώ... Δεν έχω ξεκινήσει διαπραγματεύσεις με την Aprilia... δεν έχουμε μιλήσει, διότι εκτός πίστας δεν είμαι τόσο γρήγορος...!"
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savvas sti type ra
Super Moderator
Super Moderator
savvas sti type ra


Αριθμός μηνυμάτων : 28215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : AΘΗΝΑ Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Απρ 01, 2012 1:15 am

Μπραβο ρε Κωστα !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Απρ 07, 2012 4:38 am

Σοβαρός τραυματισμός του Lascorz

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxhg

Κατά την διάρκεια των δοκιμών στην Imola λίγα μόλις λεπτά πριν ολοκληρωθούν οι πρωινές επίσημες δοκιμές των SBK στην Imola, ο Ισπανός Joan Lascorz έχασε τον έλεγχο της Kawasaki και έπεσε.



Ο οδηγός δέχτηκε αμέσως τις πρώτες βοήθειες και μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο της πίστας όπου μετά τις πρώτες εξετάσεις, διαγνώστηκε κάταγμα σπονδυλικής στήλης... Ο Δρ. Giancarlo Caroli, ο διοικητής του κέντρου, αποφάσισε να μεταφερθεί αμέσως ο αναβάτης της Kawasaki στο Γενικό Νοσοκομείο της Μπολόνια, με ελικόπτερο. Ο Lascorz θα νοσηλευτεί σε ειδικό τμήμα του Νοσοκομείου της Μπολόνια.



Ο Ισπανός είχε τραυματιστεί σοβαρά το 2010 στο Silverstone, για τo Πρωτάθλημα Supersport και έμεινε αρκετούς μήνες εκτός μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάρρωσή του. Ευχόμαστε να είναι γρήγορα υγιείς και να επιστρέψει στις πίστες.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Απρ 07, 2012 4:39 am

Μεταφέρθηκε στην Ισπανία ο Lascorz

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxoj

Μεγάλη πιθανότητα να έχει μόνιμη ζημιά…

Χτες, ο Joan Lascorz επέστρεψε στην πατρίδα του την Ισπανία. Ο άτυχος αναβάτης της Kawasaki, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στις δοκιμές της Δευτέρας και υποβλήθηκε σε δύσκολη επέμβαση στην σπονδυλική του στήλη την ίδια ημέρα, μεταφέρθηκε αεροπορικώς στην πατρίδα του – με πτήση που οργάνωσε η Ισπανική Ομοσπονδία – συνοδευόμενος από μέλη της ομάδας του.

Ακόμη δεν έχουμε νεότερα για την πραγματική κατάσταση του Lascorz, ωστόσο κατά πάσα πιθανότητα η ζημιά στην σπονδυλική του στήλη είναι μόνιμη…

Ο Δρ. Massimo Corbascio – επικεφαλής της Clinica Mobile – δήλωσε στο motogp.com: « Η πιθανότητα να μείνει παραπληγικός, είναι το πρώτο πράγμα που είπα στους ιδιοκτήτες της ομάδας. Υπάρχει επίσης η πιθανότητα, η πτώση να έχει προκαλέσει ζημιά και στα άνω άκρα του Lascorz, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση μετά την επέμβαση»

Σύμφωνα με το Ισπανικό site, motocuatro.com, οι Ισπανοί γιατροί θα βγάλουν ανακοίνωση, αμέσως μόλις εκτιμήσουν την κατάσταση του άτυχου οδηγού.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savvas sti type ra
Super Moderator
Super Moderator
savvas sti type ra


Αριθμός μηνυμάτων : 28215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : AΘΗΝΑ Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Απρ 07, 2012 5:53 am

Ωραιος !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 11, 2012 11:47 am

Νέα από τον τραυματισμό του Joan Lascorz

Ακόμα σε τεχνητό κώμα ο Ισπανός

Μετά την φοβερή πτώση που είχε στην πίστα της Imola και την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε σε νοσοκομείο της Ιταλίας, ο Joan Lascorz βρίσκεται από την περασμένη Τετάρτη σε νοσοκομείο της Βαρκελώνης.



Σε πρόσφατη ανακοίνωσή της, η ομάδα του άτυχου αναβάτη σημειώνει ότι ο Lascorz είναι στην εντατική και ότι την Παρασκευή οι γιατροί προσπάθησαν να τον ξυπνήσουν, όμως ήταν πολύ ανήσυχος και προσπαθούσε να κουνηθεί και έτσι αναγκάστηκαν να τον ναρκώσουν και πάλι. Στην συνέχεια, η ομάδα ευχαριστούσε τους οπαδούς, τους οδηγούς και τα ΜΜΕ για τα μηνύματα συμπαράστασης και υπογράμμιζαν ότι δεν θα ανακοίνωναν κάτι περισσότερο παρά μόνο εάν υπήρχε αλλαγή στην κατάστασή του.
Στην ανακοίνωση δεν γινόταν καμία αναφορά στην νευρολογική κατάσταση του Ισπανού

motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 17, 2012 7:26 am

Η Kawasaki μόνο με τον Sykes στο Assen

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 4 Imageashxmg

Νεότερα για την κατάσταση του άτυχου Lascorz

Σύμφωνα με πληροφορίες του ιταλικού και ισπανικού Τύπου, η Kawasaki δεν θα προχωρήσει σε αντικατάσταση του σοβαρά τραυματισμένου Joan Lascorz στον 3ο αγώνα της χρονιάς, που θα διεξαχθεί στην πίστα του Assen (Ολλανδία). Έτσι θα βρίσκεται στην σχάρα εκκίνησης μόνο με τον Tom Sykes. Ο τελευταίος ολοκλήρωσε δυο ημέρες ιδιωτικών δοκιμών στην Βαλένθια, με την ομάδα του να μην έχει αποφασίσει ποιος θα αντικαταστήσει τον Ισπανό τραυματία, με αρκετά ονόματα να ακούγονται.

Σε ένα νέο δελτίο τύπου, στις 11 Απριλίου, σχετικά με την κατάσταση της υγείας του Lascorz, διαβάζουμε ότι η τεχνική υποστήριξη θα αφαιρεθεί από τον Ισπανό και θα τον αφήσουν να αναπνεύσει μόνος του... "ο Lascorz αρχίζει και ξυπνά. Σύντομα οι γιατροί θα εκτιμήσουν και πάλι την περίπτωση, σε μια προσπάθεια να κατανοήσουν ακόμη καλύτερα την κατάσταση του αναβάτη και να σχεδιάσουν το άμεσο και βραχυπρόθεσμο πρόγραμμα ανάρρωσης".
Να σημειώσουμε, ότι στο Assen θα φαίνεται καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα η Kawasaki του Lascorz και ένα μήνυμα από την ομάδα του.

motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγωνιστικα νεα απο το Superbike
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» Superbike 2012
» Superbike Assen 2012
» Superbike Imola 2012
» Superbike Philip Island 2012
» Τα δέκα πιο τρελά αγωνιστικά στην ιστορία (Μέρος 8)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
SCOOBYLAND :: ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: