SCOOBYLAND
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Greek Subaru Enthusiasts Club
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αγωνιστικα νεα απο το Superbike

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 9:05 am

Ο Anthony West με την Supersonic Racing στα BSB

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxbg

Βρήκε επιτέλους ομάδα και Πρωτάθλημα!

Μετά την αδυναμία του να βρει τα απαιτούμενα χρήματα για να αγωνιστεί στο MotoGP με την Speed Master και αφού έχασε την θέση στην Swan Yamaha από τον Noriyuki Haga, εν τέλει ο Anthony West κατάφερε να βρει την "Ιθάκη" του στην νεοσύστατη ομάδα των BSB, Supersonic Racing.



Η Supersonic Racing, μόλις πρόσφατα ανακοίνωσε την συμμετοχή της στο Βρετανικό Πρωτάθλημα, χρησιμοποιώντας μοτοσυκλέτες BMW S 1000RR προσαρμοσμένες στους νέους τεχνολογικούς κανονισμούς των BSB.



Ο ομόσταυλος του West στην ομάδα του Danilo Soncini, θα είναι ο Ελβετός πρώην Πρωταθλητής Patric Muff, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στα BSB (Evo class) την περασμένη σεζόν με την Tyco Racing.



"Οι τελευταίες εβδομάδες ήταν αρκετά δύσκολες για εμένα, έχασα - όπως είναι γνωστό - την δυνατότητα να αγωνιστώ στο MotoGP και δεν είχα σκεφτεί μέχρι τότε, το ενδεχόμενο να αγωνιστώ κάπου αλλού. Είδα βέβαια αυτό που έκανε ο John (Hopkins), αγωνιζόμενος πέρυσι στα BSB και σκέφτηκα ότι αυτό θα ήταν μια καλή κίνηση και για μένα. Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τις πίστες αλλά μαθαίνω πολύ γρήγορα, δεδομένου ότι έχω αγωνιστεί σε διαφορετικά Πρωταθλήματα στο παρελθόν. Επίσης θα είναι για εμένα μια πρωτόγνωρη και συναρπαστική εμπειρία να ανέβω πάνω σε μια BMW. Το φετινό Πρωτάθλημα φαίνεται ότι θα είναι το καλύτερο όλων των εποχών, οπότε θα είναι μια ξεχωριστή πρόκληση για εμένα. Οι οπαδοί μου με στηρίξανε πολύ και το γεγονός ότι ήθελαν να με δουν να τρέχω στα BSB, ήταν ο κύριος λόγος που αποφάσισα να συνεχίσω την καριέρα μου", δήλωσε ο West.



'Μετά τα βάθρα και την 4η θέση στα BSB Evo πέρυσι, φέτος είχα έναν και μόνο στόχο: να επιστρέψω και πάλι στους αγώνες. Μετά από συζητήσεις με διάφορες ομάδες, ο Danilo Soncini της Supersonic Racing μου πρόσφερε την ευκαιρία να αγωνιστώ με την ομάδα του. Είμαι πολύ χαρούμενος, διότι διαθέτουν ένα ισχυρό τεχνολογικό υπόβαθρο με την επίσημη υποστήριξη της BMW Motorrad Ιταλίας. Γνωρίζω απόλυτα πόσο μεγάλη ευκαιρία είναι αυτή για εμένα και θα βάλω τα δυνατά μου για να φέρω αποτελέσματα. Σίγουρα αυτό δεν θα είναι καθόλου εύκολο και με αναβάτες όπως ο Anthony West και ο Noriyuki Haga, το επίπεδο του Πρωταθλήματος φέτος θα είναι πολύ ανεβασμένο. Ανυπομονώ να καθίσω στην σέλα της νέας μου μοτοσυκλέτας!", σχολίασε ο Muff.



Ο ιδιοκτήτης της ομάδας, φάνηκε να πετά στα σύννεφα λόγω της επιστροφής του στο αγωνιστικό προσκήνιο:



"Είμαι ακόμη ενθουσιασμένος με όλα όσα έλαβαν χώρα τους τελευταίους δύο μήνες. Η προηγούμενη απόφασή μου να εγκαταλείψω τους αγώνες, με άφησε με ένα κενό που δεν θα μπορούσε να καλυφθεί, παρά μόνο με την επιστροφή μου στη δράση. Στην συνέχεια, μου παρουσιάστηκε η ευκαιρία να αγωνιστώ στα BSB. Ο Πρωταθλητισμός είναι η απόλυτη έκφραση του πάθους και το γεγονός ότι είμαι σε θέση να συμμετάσχω με γεμίζει με υπερηφάνεια. Η λίστα με τους ανθρώπους που θα έπρεπε να ευχαριστήσω για την πραγματοποίηση αυτού του project, φαίνεται ατελείωτη, καθώς είναι πάρα πολλοί αυτοί που έπαιξαν σημαντικό ρόλο ώστε να πραγματοποιηθεί αυτό το όνειρο. Είμαστε έτοιμοι να διασκεδάσουμε τον κόσμο και να περάσουμε καλά!".

motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 4:12 am

Θα δοκιμάσει ο Laverty
Ο Eugene Laverty θα δοκιμάσει να οδηγήσει την Παρασκευή στην Αυστραλία


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Lavertym3big

Ο Eugene Laverty έκανε ότι καλύτερο μπορούσε τις ημέρες που πέρασαν έπειτα από τον τραυματισμό του ώστε να είναι έτοιμος για τον πρώτο αγώνα της σεζόν. Ο Ιρλανδός έφερε στην Αυστραλία τον γιατρό του για να τον βοηθήσει στην αποθεραπεία στο πληγωμένο του χέρι και όπως όλα δείχνουν θα σφίξει τα δόντια και θα οδηγήσει την Παρασκευή στο Philip Island.

Στις ελεύθερες δοκιμές ο Laverty θα αξιολογήσει την κατάσταση του χεριού του για να δει αν θα πάριε μέρος στο υπόλοιπο τριήμερο. «Η σεζόν μου είχε ένα μικρό πισωγύρισμα αφού τραυμάτισα το χέρι μου την περασμένη εβδομάδα. Ευτυχώς είχαμε περισσότερο από μια εβδομάδα εκτός μοτοσικλέτας και αυτό μου επέτρεψε να βελτιωθώ σημαντικά. Έφερα στην Αυστραλία τον γιατρό μου για να με βοηθήσει στην αποθεραπεία και δουλέψαμε πάνω στον τραυματισμό 5 ώρες την ημέρα. Αισθάνομαι αισιόδοξος ότι μπορώ να οδηγήσω αλλά θα πρέπει να περιμένω μέχρι την Παρασκευή για να το ανακαλύψω. Ειλικρινά αισθάνομαι ότι ο Carlos Checa και ο teammate μου Max είναι απλησίαστοι αν δεν είμαι στο 100% αλλά αυτό δεν θα με σταματήσει από το να προσπαθήσω».

Ο Max Biaggi στην άλλη μεριά του γκαράζ της Aprilia νιώθει έτοιμος να ξεκινήσει με ένα καλό αποτέλεσμα τη σεζόν. «Οι ημέρες δοκιμών ήταν πολύ σημαντικές για εμάς διότι με την εντελώς νέα ομάδα έπρεπε να δοκιμάσουμε τους μηχανισμούς δουλειάς. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δοκιμάσαμε τα πάντα σε μια πίστα η οποία δεν είναι η καλύτερή μου. Οι χρόνοι ήταν καλοί, αν αναλογιστούμε το γεγονός ότι δεν πίεζα στο όριο, αλλά προσπάθησα να βρω το στήσιμο το οποίο θα μας επιτρέψει να είμαστε γρήγοροι σε μεγάλες αποστάσεις. Όπως και να έχει, ο αγώνας θα είναι η σκληρότερη δοκιμασία. Οι αντίπαλοί μας έδειξαν ταχύτητα και σταθερότητα, θα παλέψουμε λοιπόν με όλες μας τις δυνάμεις από την αρχή της σεζόν για ένα καλό αποτέλεσμα».

Η δράση στο Philip Island αρχίζει την Παρασκευή με τις ελεύθερες και κατατακτήριες δοκιμές.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 4:14 am

Έτοιμη η Honda για την Αυστραλία (Vid)
Η ανανεωμένη ομάδα της Honda ετοιμάζεται για τη μάχη του Philip Island


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Ream2big

Οι Jonathan Rea και Hiroshi Aoyama φέτος θα αποτελέσουν ένα από τα πλέον δυνατά δύδιμα στο grid του WSBK. Η ταχύτητα και η εμπειρία τους είναι αδιαμφησβήτητα και με την προσθήκη της νέας CBR1000RR τα πράγματα δείχνουν θετικά.

Ο Rea ωστόσο παραμένει προσγειωμένος για τον πρώτο αγώνα της σεζόν. «Είμαστε εκεί που περίπου περιμέναμε και γνωρίζουμεότι η νίκη εδώ θα είναι μεγάλο εγχείρημα. Ο Carlos οδηγεί πολύ λαλά και σταθερά, αλλά αλλάζουμε πράγματα στη μοτοσικλέτα διότι δεν είμαι στο 100% όσον αφορά το στήσιμο».

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 4:17 am

SBK: Επίσημο video ομάδων-οδηγών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 3:30 am

Οι τραυματίες οδήγησαν
Οι Laverty και Haslam βγήκαν στην πίστα την Παρασκευή


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Lavertym4big

Οι δύο τραυματίες των δοκιμών του Philip Island προσπάθησαν να οδηγήσουν την Παρασκευή τις μοτοσικλέτες τους για να επιβεβαιώσουν την κατάστασή τους. Ο Eugene Laverty το πρωί βρέθηκε στη σέλα της εργοστασιακής Aprilia, πραγματοποιώντας αρκετούς γύρους, παρά το πρησμένο χέρι του. Το απόγευμα όμως ο Ιρλανδός σημείωσε πτώση, με αποτέλεσμα να χτυπήσει με δύναμη το κεφάλι του στην άσφαλτο. Επισκέφτηκε την Clinica Mobile και εκεί διαπιστώθηκε πως δεν είχε κάτι σοβαρό και μπορεί να συνεχίσει κανονικά το τριήμερο αν θέλει.

«Στην πρώτη περίοδο απλά βγήκα στην πίστα για να τσεκάρω την κατάσταση του χεριού μου», είπε ο Ιρλανδός μετά το τέλος της ημέρας. «Στη δεύτερη περίοδο είχα καλή αίσθηση στους πρώτους γύρους, είχα τοποθετήσει ένα παλιό ελαστικό – έχασα το πίσω μέρος και έπεσα χτυπώντας το κεφάλι μου. Τώρα είμαι αρκετά καλά, δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά μετανιώνω για τον πολύτιμο χρόνο που έχασα λόγω της πτώσης. Αύριο ο στόχος είναι να μπω στους πρώτους 16 για να μπω στη Superpole και να έχω καλά αποτελέσματα στους αγώνες». Η Aprilia πάντως, σκέφτεται να μην επιτρέψει στον Laverty να συνεχίσει το τριήμερο για να μην επιβαρύνει την κατάστασή του περαιτέρω.

Στο στρατόπεδο της BMW, ο Leon Haslam έκανε μόλις 3 γύρους με την S1000RR, μόνο και μόνο για να πάρει χρόνο στις κατατακτήριες σε περίπτωση που βρέξει το Σάββατο. «Ήθελα να κάνω το ελάχιστο δυνατό προκειμένου να προκριθώ, απλά σε περίπτωση που βρέξει το Σάββατο. Αν αισθανθώ ότι μπορώ να δοκιμάσω θα το κάνω για να πάρω μερικούς βαθμούς», τόνισε ο Βρετανός.

Οι πρώτες ενδείξεις πάντως δείχνουν ότι και οι δύο αναβάτες θα οδηγήσουν και το Σάββατο στο Philip Island. Να θυμίσουμε ότι η Superpole αρχίζει τα ξημερώματα στις 6:00.

msfree.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 3:31 am

Στην Ινδονησία το WSBK
Το WSBK θα ταξιδέψει στην Ινδονησία το 2013 έπειτα από 15 χρόνια


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Wsbkindonisiam1big

Έπειτα από 15 χρόνια το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Superbike θα ταξιδέψει ξανά στην Ινδονησία το 2013. Οι επικεφαλής της Infront Paolo και Maurizio Flammini υπέγραψαν συμβόλαιο συνεργασίας με την πίστα Sentul International Circuit και από την επόμενη σεζόν οι αναβάτες και τα εργοστάσια θα επισκέπτονται τη χώρα της Ασίας, κάτι που θα βοηθήσει κυρίως στο εμπορικό κομμάτι.

Ο Maurizio Flammini μίλησε για την επέκταση του πρωταθλήματος προς Ανατολάς. «Είμαστε περήφανοι για την επέκταση του αγωνιστικού ημερολογίου των Superbike. Οι πρόσφατες προσθήκες στο καλεντάρι χωρών με μεγάλη σημασία δίνουν τη δυνατότητα στο πρωτάθλημα να αναπτυχθεί εμπορικά και αθλητικά. Μετά τη Ρωσία, όπου τα Superbike θα φτάσουν πρώτα από όλα τα πρωταθλήματα, η σκληρή δουλειά των δύο τελευταίων ετών στην Ασία, έφερε μπροστά μας την Ινδονησία, η οποία ήδη είχε διοργανώσει με επιτυχία αγώνες του θεσμού. Η Ινδονησία σήμερα είναι μια χώρα με μεγάλη ανάπτυξη και πωλούνται πάνω από 7 εκατομμύρια μοτοσικλέτες το χρόνο. Ο αγώνας Superbike θα δώσει μεγάλη ευκαιρία στους κατασκευαστές που παίρνουν μέρος στο πρωτάθλημα».

Ο Flammini επίσης αποκάλυψε πως βρίσκεται πολύ κοντά σε συμφωνία και με την μεγάλη πίστα της Ινδίας. «Βρισκόμαστε επίσης σε ομιλίες με το Buddh International Circuit στην Ινδία, όπου θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας F1, προκειμένου να ολοκληρώσουμε την παρουσία μας στην Ασία και σε αυτήν την περίπτωση η κατάσταση θα είναι εξαιρετική».

Ακόμα δεν έχει οριστεί το πότε θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας το 2013, ωστόσο είναι πολύ πιθανό να τοποθετηθεί κάπου στην αρχή ή στο τέλος του πρωταθλήματος.

msfree.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CHRISTINE




Αριθμός μηνυμάτων : 224
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2011
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα-Κ.Κηφισιά

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 11:33 am

Super!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassat




Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2011

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 4:17 am

Άσχημο ξεκίνημα:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=10286
/ΒΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28, 2012 2:22 am

Sykes: "Πετάω στα σύννεφα...!"

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxf

Απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοσή του

Ο Tom Sykes, με την παρουσία του και την απόδοσή του στον εναρκτήριο αγώνα του 2012 στα SBK, επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία της Kawasaki. Ο Βρετανός ξεκίνησε τον πρώτο αγώνα από την pole position, έχασε όμως γρήγορα την την πρωτοπορία και τερμάτισε στην 4η θέση μετά από μάχη που έδωσε με τους Sylvain Guintoli και Marco Melandri.



Στον δεύτερο αγώνα, κατάφερε να ανέβει στον βάθρο, τερματίζοντας 3ος, μετά από μια δυνατή μάχη που έδωσε με τον Jonathan Rea.



"Στον πρώτο αγώνα έκανα ένα καλό ξεκίνημα... ήταν δύσκολος αγώνας, με τον αέρα να χτυπά εμένα και την μοτοσυκλέτα, αλλά για να είμαι ειλικρινής έπρεπε να χρησιμοποιήσω πιο πολύ το μυαλό μου και να μην παρασυρθώ σε τόσο έντονη μάχη", δήλωσε ο αναβάτης της Kawasaki



"Προσπαθούσα να διαχειριστώ το κενό πίσω, όμως η 4η θέση σε μια πίστα σαν και αυτή, χρησιμοποιώντας τα ίδια ελαστικά με τα παιδιά στο βάθρο, είναι κάτι πρωτόγνωρο για εμάς. Δείχνει την πρόοδο που έκανε η Kawasaki μέσα στο χειμώνα. Το να κερδίσουμε το βάθρο στον τελευταίο γύρο, είναι πράγματι πολύ ικανοποιητικό και η μοτοσυκλέτα λειτουργούσε πολύ καλά στα χειμερινά τεστ, έτσι οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα. Έμειναν προσκολλημένοι στον στόχο".



"Στον δεύτερο αγώνα είχαμε ακόμη περισσότερο αέρα, αλλά ο αρχιμηχανικός και η ομάδα μου άλλαξαν την ζυγοστάθμιση της μοτοσυκλέτας και ισορροπήσαμε κάπως την κατάσταση. Σίγουρα φτάσαμε στα όρια, ωστόσο καταφέραμε να διατηρήσουμε ένα σταθερό ρυθμό μέχρι το τέλος. Είχα μια πολύ καλή μάχη με τον Max για κάνα δυο γύρους και σε λίγες στροφές. Έτσι το να ξεκινήσω στην pole position και να κατακτήσω την 3η και 4η θέση στους αγώνες... πετάω στα σύννεφα...! διότι αυτή η πίστα δεν ήταν ποτέ ευνοϊκή για εμάς στο παρελθόν".
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28, 2012 2:23 am

Rea: "Θέλαμε το βάθρο και στους 2 αγώνες!"

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxll

"Πολύ ωραίο συναίσθημα να ξεκινάς την σεζόν υγιης!

H έκπληξη των κατατακτήριων 1 δοκιμών στο Phillip Island της Αυστραλίας, Jonathan Rea, εμφανίστηκε ικανοποιημένος στις δηλώσεις του, σχολιάζοντας εκτενώς την κατάσταση με τα ελαστικά στην πίστα της Αυστραλίας. Στο τέλος βέβαια, οι πόντοι έχουν σημασία και αυτό φάνηκε να εκτιμά ιδιαίτερα ο Βρετανός, ο οποίος αποκάλυψε ότι ο στόχος της ομάδας ήταν το βάθρο και στους δυο αγώνες.



"Έχουμε συγκεντρώσει αρκετούς πόντους για να πάμε στην Imola, ωστόσο θέλαμε να ανέβουμε στο βάθρο και στους δυο αγώνες. Ειλικρινά, ένιωθα σαν να είχα χαλασμένο ελαστικό στον πρώτο αγώνα και στον δεύτερο αγώνα δεν θέλαμε να βρεθούμε μπροστά στο ίδιο πρόβλημα, έτσι σκεφτόμασταν την επιλογή να αλλάξουμε ελαστικά. Ωστόσο, η λογική μας και οι δοκιμές που κάναμε στην πίστα εδώ, μας υπαγόρευσαν να κρατήσουμε αυτά τα ελαστικά (τα σκληρότερα) στην ζέστη. Αμέσως διαπίστωσα ότι είχα καλύτερη πρόσφυση... οκ, η θερμοκρασία ήταν υψηλότερη - πράγμα που ήταν αντίθετο στην λογική μας - όμως τα ελαστικά ένιωθαν όπως έπρεπε και ήμουν σε θέση να πηγαίνω γρήγορα και με σταθερότητα μέχρι τους τελευταίους πέντε γύρους, όταν η αντοχή των ελαστικών μειώθηκε..."



"Ένιωθα φρέσκος και δυνατός και στους δυο αγώνες και τα παιδιά εργάστηκαν πολύ καλά όλο το Σ/Κ. Είχαμε μια μικρή πτώση το Σάββατο, αλλά τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά με τον κανονισμό περί μιας μοτοσυκλέτας, και με έβγαλαν και πάλι στην πίστα. Πρέπει να σκεφτούμε ότι αυτή η πίστα είναι κάπως ιδιαίτερη για τα ελαστικά... πόσο διάστημα είσαι στα πλάγια και τι ζέστη δημιουργείται στο ελαστικό. Τώρα πηγαίνουμε σε πίστες ευνοϊκές για εμάς και υπάρχει πολύ δουλειά που πρέπει να γίνει πίσω στην βάση μας. Τα παιδιά πρέπει να μας δώσουν παραπάνω ταχύτητα, αυτό είναι αναμφίβολα μέσα στο πρόγραμμα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι μας βοήθησαν αυτό το Σ/Κ, είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα να ξεκινάς την σεζόν έτοιμος και υγιείς και ανυπομονώ για τον δεύτερο αγώνα!"
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 9:13 am


Έχασε τη ζωή του ο Oscar McIntyre
Με τραγωδία ξεκίνησε η αγωνιστική σεζόν


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Mcintyrew201big

Ο κόσμος της μοτοσικλέτας πενθεί για άλλη μια φορά μετά το θανατηφόρο ατύχημα του 17χρονου αναβάτη Oscar McIntyre. Ο Αυστραλός αναβάτης από το Queensland συμμετείχε σε αγώνα της κατηγορίας Superstock 600 του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος ASBK που προηγούνταν της διαδικασίας WSBK Superpole στο Phillip Island. Στον δεύτερο γύρο του αγώνα ένα ατύχημα με άλλους δύο αναβάτες μεταξύ της δεύτερης και τρίτης στροφής του στοίχισε τη ζωή του. Οι προσπάθειες της ιατρικής ομάδας να επαναφέρει τον νεαρό αναβάτη ήταν μάταιες και ο Oscar εξέπνευσε στην πίστα.

Οι δύο εμπλεκόμενοι αναβάτες Luke Burgess και Michael Lockhart μεταφέρθηκαν στο ιατρικό κέντρο της πίστας για εξετάσεις με τον Burgess να παίρνει εξιτήριο λίγο αργότερα. Ο Lockhart παρέμεινε προληπτικά για ιατρική παρακολούθηση μέχρι το τέλος της ημέρας και πήρε εξιτήριο αφού έλαβε την κατάλληλη αγωγή για τις κακώσεις που υπέστη και το σπασμένο καρπό. Η διαδικασία της Superpole ακυρώθηκε μετά το δυστυχές συμβάν και την Δευτέρα η σορός του άτυχου αναβάτη μεταφέρθηκε στο Queensland για να κηδευθεί. Τα συλλυπητήρια όλων πάνε στην οικογένεια του νεαρού Oscar.
msfree.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 9:14 am

Θορυβημένοι στην Althea από την επιστροφή του Biaggi

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxa

«Απογοητευμένος» o Bevilacqua, Διευθυντής της Althea

Ο Genesio Bevilacqua, Διευθυντής της Althea Racing, για μία ακόμη φορά υπογράμμισε την δυσαρέσκειά του με την απόφαση να «τιμωρηθούν» οι Ducati με επιπλέον 6 κιλά το 2012. Το εκπληκτικό come back του Max Biaggi στην δεύτερη θέση, απλώς ενίσχυσε αυτήν την δυσαρέσκεια.



Ο Ιταλός ήταν σφοδρός πολέμιος των αναθεωρημένων κανονισμών που έγιναν τον χειμώνα και συνέχισε να παραπονιέται και να αντιδράει στο Phillip Island, παρά την πολύ καλή παρουσία του αναβάτη του, το Σ/Κ.



Βέβαια, αν και ο Checa πήρε τελικά την νίκη στον δεύτερο αγώνα, ο Bevilacqua εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανήσυχος με την ικανότητα του Biaggi να κάνει την μεγάλη του αντεπίθεση – μετά την έξοδο που είχε στην πρώτη στροφή – και να τερματίζει στην 2η θέση.



Με τον Biaggi να τερματίζει μόλις 5 δευτερόλεπτα πίσω από τον Checa, ενώ είχε να καλύψει μια διαφορά 9 δευτερολέπτων μετά την έξοδό του από την πίστα, ο Bevilacqua δήλωσε “απογοητευμένος” με την ικανότητα του πρώην Πρωταθλητή να καλύπτει τόσο πολύ έδαφος.



«Μετά την πτώση στον πρώτο αγώνα, ανησυχούσαμε μήπως ο Carlos είχε τραυματιστεί, αλλά ευτυχώς δεν συνέβη κάτι τέτοιο και μπόρεσε να συγκεντρωθεί για τον δεύτερο αγώνα. Είμαι απογοητευμένος, επειδή βλέπω ότι είναι δυνατόν κάποιοι αναβάτες να ξεκινάνε από την τελευταία θέση και να τερματίζουν δεύτεροι, ενώ εμείς έχουμε να αντιμετωπίσουμε τα έξι επιπλέον κιλά. Θα είναι δύσκολο να ξεπεράσουμε αυτήν την αντιξοότητα φέτος, ακόμη και με έναν αναβάτη, έναν Πρωταθλητή, όπως είναι ο Carlos»
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savvas sti type ra
Super Moderator
Super Moderator
savvas sti type ra


Αριθμός μηνυμάτων : 28215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : AΘΗΝΑ Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 1:39 pm

ANAR έγραψε:

Έχασε τη ζωή του ο Oscar McIntyre
Με τραγωδία ξεκίνησε η αγωνιστική σεζόν


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Mcintyrew201big

Ο κόσμος της μοτοσικλέτας πενθεί για άλλη μια φορά μετά το θανατηφόρο ατύχημα του 17χρονου αναβάτη Oscar McIntyre. Ο Αυστραλός αναβάτης από το Queensland συμμετείχε σε αγώνα της κατηγορίας Superstock 600 του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος ASBK που προηγούνταν της διαδικασίας WSBK Superpole στο Phillip Island. Στον δεύτερο γύρο του αγώνα ένα ατύχημα με άλλους δύο αναβάτες μεταξύ της δεύτερης και τρίτης στροφής του στοίχισε τη ζωή του. Οι προσπάθειες της ιατρικής ομάδας να επαναφέρει τον νεαρό αναβάτη ήταν μάταιες και ο Oscar εξέπνευσε στην πίστα.

Οι δύο εμπλεκόμενοι αναβάτες Luke Burgess και Michael Lockhart μεταφέρθηκαν στο ιατρικό κέντρο της πίστας για εξετάσεις με τον Burgess να παίρνει εξιτήριο λίγο αργότερα. Ο Lockhart παρέμεινε προληπτικά για ιατρική παρακολούθηση μέχρι το τέλος της ημέρας και πήρε εξιτήριο αφού έλαβε την κατάλληλη αγωγή για τις κακώσεις που υπέστη και το σπασμένο καρπό. Η διαδικασία της Superpole ακυρώθηκε μετά το δυστυχές συμβάν και την Δευτέρα η σορός του άτυχου αναβάτη μεταφέρθηκε στο Queensland για να κηδευθεί. Τα συλλυπητήρια όλων πάνε στην οικογένεια του νεαρού Oscar.
msfree.gr


Τι εγινε παλι ?????????? Καταρα εχει πεσει???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 1:43 pm

Αστα να πανε...κριμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savvas sti type ra
Super Moderator
Super Moderator
savvas sti type ra


Αριθμός μηνυμάτων : 28215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : AΘΗΝΑ Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 1:43 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 7:58 am

Ο Fabrizio ελπίζει σε βελτίωση στην Imola

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 46851544

πογοητευμένος ο Foti, το αφεντικό της ομάδας

O Michel Fabrizio εμφανίστηκε σίγουρος ότι θα είναι καλύτερος στην Imola, μετά την πτώση που είχε στον δεύτερο αγώνα στο Phillip Island, η οποία μετρίασε την πολύ καλή του απόδοση στον πρώτο αγώνα, όταν και κατέκτησε την 6η θέση.



Ο Fabrizio, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την BMW Motorrad Italia GoldBet, ξεκίνησε την επίθεσή του από την 15η θέση όπου βρισκόταν στον πρώτο γύρο, καταλήγοντας να ξεπερνά τον Jonathan Rea στον τελευταίο γύρο, κερδίζοντας την 6η θέση στην κατάταξη. Ωστόσο, στον δεύτερο αγώνα δεν τα κατάφερε εξίσου καλά, καθώς έχασε το εμπρός μέρος της μοτοσυκλέτας του - μόλις στον 4ο γύρο - και έπεσε στην στροφή 4.



Παρ’ όλα αυτά, δείχνει ότι εξοικειώθηκε γρήγορα με την S 1000RR και ανυπομονεί να την οδηγήσει και πάλι, στο τέλος Μαρτίου, στην Imola



«Αν εξαιρέσουμε την αρχή, είμαι πολύ χαρούμενος με τον πρώτο αγώνα. Από την άλλη, στον δεύτερο αγώνα – αν και δεν ξεκίνησα πάλι καλά – έχασα το μπροστινό μέρος στην 4η στροφή. Δεν ξέρω τι φταίει για την πτώση», σχολίασε ο Fabrizio



«Ακολούθησα λίγο διαφορετική τακτική απ’ ότι συνήθως, αλλά η ταχύτητα παρέμεινε η ίδια. Είναι κρίμα, διότι ένιωθα πολύ καλά πάνω στην μοτοσυκλέτα. Αυτά έχουν οι αγώνες. Θα επανέλθουμε δυνατότεροι στην Imola»



Ο ομόσταυλός του, Ayrton Badovini, είχε ένα δύσκολο Σ/Κ, εγκαταλείποντας και τους δυο αγώνες, προς απογοήτευση του αφεντικού της ομάδας, Serafino Foti, ο οποίος δήλωσε πολύ δυσαρεστημένος με τα αποτελέσματα, πλην της 6ης θέσης του Fabrizio.



«Ήταν δύσκολα τα πράγματα και δεν είμαστε χαρούμενοι με τα αποτελέσματα, εκτός από τον πρώτο αγώνα του Michel. Αν ξεκινούσε καλύτερα, θα ήταν πιο ψηλά στην κατάταξη», είπε ο Foti



«Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σ’ αυτό για τον επόμενο αγώνα, καθώς δεν μπορούμε να διακινδυνεύσουμε την θέση μας, τόσο νωρίς στο Πρωτάθλημα. Ο Ayrton δεν έχει βρει ακόμη το σωστό στήσιμο της μοτοσυκλέτας του. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε την σωστή λύση για αυτόν ώστε να γίνει και πάλι ανταγωνιστικός. Θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες που συναντήσαμε στην Αυστραλία, ώστε να είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο αγώνα στην Imola».



Ο απογοητευμένος Βadovini, δήλωσε:



«Ήταν δύσκολο Σ/Κ. Δυσκολεύτηκα πολύ πάνω στην μοτοσυκλέτα. Ο στόχος μου τώρα είναι να λύσω αυτά τα προβλήματα μέχρι την Imola. Η ομάδα δούλεψε σκληρά για να μου βρει το κατάλληλο στήσιμο, αλλά δυστυχώς δεν προλάβαμε…»
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 7:59 am

O Laverty στο Bavaria City Racing Dublin

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxl

Με την Aprilia του στους δρόμους του Δουβλίνου

Ο άσος της Aprilia SBK, Eugene Laverty, είναι το τελευταίο μεγάλο όνομα από τον χώρο του μηχανοκίνητου αθλητισμού, που θα συμμετάσχει στο "Bavaria City Racing Dublin" στην ομώνυμη πόλη, τον Ιούνιο.



Ο Laverty, ο οποίος είναι στην ομάδα της Aprilia με τον Max Biaggi, θα οδηγήσει την RSV4 μοτοσυκλέτα του στους δρόμους του Δουβλίνου, στο γεγονός που έχει ως σκοπό να παρουσιάζει αστέρες του μηχανοκίνητου αθλητισμού σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις.



Το συγκεκριμένο event έχει ήδη διεξαχθεί στο Rotterdam και στην Μόσχα και τώρα θα γίνει και στο Δουβλίνο στις 3 Ιουνίου, ημέρα Κυριακή.



Ο Laverty, ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση πέρυσι στο Πρωτάθλημα, δήλωσε σχετικά: "Είμαι ενθουσιασμένος που ένα τέτοιο γεγονός φτάνει στην Ιρλανδία. Το Bavaria City Racing επισκέπτεται πολλές πρωτεύουσες του κόσμου και το γεγονός ότι έρχεται στο Δουβλίνο, είναι τεράστια υπόθεση για την χώρα μου"



"Νιώθω τιμή να συμμετέχω σε ένα τέτοιο γεγονός, καθώς τα SBK δεν επισκέπτονται την Αυστραλία. Ανυπομονώ να νιώσω την εμπειρία του να έχω το κοινό της πατρίδας μου να με ζητωκραυγάζει καθώς θα είμαι πάνω στην μοτοσυκλέτα!"



Ο Gavin Collins, Υπεύθυνος του Bavaria City Racing για το Δουβλίνο, πρόσθεσε: "Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε οτι ο Eugene Laverty θα συμμετάσχει... θέλουμε να ευχαριστήσουμε την Aprilia για την υποστήριξή της. Ο ενθουσιασμός του Eugene θα έχει οπωσδήποτε θετικό αντίκτυπο στο γεγονός"



Το συγκεκριμένο γεγονός αναμένεται να συγκεντρώσει περισσότερους από 150.000 θεατές το καλοκαίρι.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 7:38 am

Marinelli: «Αν θέλει ο Bayliss, έχουμε μοτοσυκλέτα!»

Θα τον δούμε στην Imola;

Η δήλωση του τρεις φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή, Troy Bayliss, στο facebook, ότι απηύδησε με το να επιμένει να ζητά μια ευκαιρία για να τρέξει στο Phillip Island (το περασμένο Σ/Κ) ή στον επόμενο αγώνα των SBK, στην Imola, φαίνεται ότι άγγιξε ευαίσθητες χορδές πίσω στο Borgo Panigale…



Ο Ernesto Marinelli, Υπεύθυνος της Ducati για τα Superbike, δήλωσε στην Ιταλική εφημερίδα, Gazzetta dello Sport, ότι εάν πράγματι αυτή είναι η επιθυμία του τρεις φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή, τότε θα υπάρχει μια μοτοσυκλέτα έτοιμη για αυτόν, στον επόμενο γύρο στην Iταλική πίστα.



Το ερώτημα όλων είναι αν όντως ο Bayliss θέλει να παραβρεθεί στον επόμενο αγώνα της Imola, ή μήπως το όλο θέμα «σκηνοθετήθηκε» από την Ducati για να ηρεμήσει της ανησυχίες των οπαδών...; προσπαθώντας εν τω μεταξύ, να τον πείσουν να αλλάξει γνώμη και χρησιμοποιώντας ίσως την γυναίκα του, την Kim, ως δικαιολογία.



Όποια κι αν είναι η απόφαση του 43χρονου Bayliss, ένα είναι σίγουρο… θα δεχτεί εξαιρετικό πρέσσινγκ (για να δανειστούμε μια ποδοσφαιρική ορολογία) από τους οπαδούς του, να εκμεταλλευτεί αυτήν την ευκαιρία που του ανοίγεται.


Ήδη μπορούμε να φανταστούμε την γενικότερη κατάσταση που θα επικρατεί στην Ducati – αν τελικά ο Troy αποφασίσει να αγωνιστεί στην Imola – με όλους να φέρνουν στην μνήμη τους αξέχαστες στιγμές του παρελθόντος, στην Imola και πάλι, το 2002, εναντίον του Colin Edwards…!
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 03, 2012 7:27 am

Η Honda TT Legends συνεργάζεται με την Motul

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxd

Η επίσημη ομάδα της Honda που συμμετέχει στο Πρωτάθλημα Αντοχής

Η ομάδα “TT Legends” υπέγραψε συμφωνία συνεργασία με την γνωστή εταιρία λιπαντικών Motul, η οποία θα υποστηρίξει την προσπάθεια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής (World Endurance Championship), στο πασίγνωστο Isle of Man TT και στον αγώνα αντοχής Northwest 200.

Η μοτοσυκλέτα της ομάδας είναι φυσικά η νέα επετειακή Honda CBR1000RR Fireblade, με την οποία το Ιαπωνικό εργοστάσιο γιορτάζει τα 20 χρόνια του μοντέλου.



Η ομάδα θα χρησιμοποιήσει το Motul 300V Racing Kit Oil, που έχει εξελιχθεί ειδικά για την Fireblade σε συνεργασία με το Honda Racing Corporation.

Η εταιρία των λιπαντικών φέτος είναι και επίσης προμηθευτής του Isle of Man TT.

Η ομάδα Honda TT Legends έχει φέτος ως οδηγούς τους John McGuinness, Cameron Donald, Gary Johnson και Simon Andrews στο Πρωτάθλημα Αντοχής, ενώ μόνο οι McGuinness και Andrews θα αγωνιστούν στο ΤΤ και το NW200.



Το πιο ωραίο της συνεργασία είναι τα νέα χρώματα των CBR1000RR που θυμίζουν την πρώτη θρυλική RC30!
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 7:53 am

Η 1199 Panigale στο BSB
Στην Αγγλία οι πρώτες αγωνιστικές μοτοσικλέτες της Ducati


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 1199panigalem2big

Μπορεί φέτος να μην δούμε την νέα ναυαρχίδα της Ducati, 1199 Panigale, να αγωνίζεται στο WSBK αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υποβληθεί στην δοκιμασία άλλων κορυφαίων πρωταθλημάτων. Εκτός από το παγκόσμιο πρωτάθλημα Superstock 1000, η 1199 Panigale θα τρέξει και σε εθνικά πρωταθλήματα διαφόρων χωρών με πιο γνωστό και ανταγωνιστικό ίσως το BSB, το Βρετανικό Πρωτάθλημα Superbike.

Οι πρώτες αγωνιστικές μοτοσικλέτες 1199 Panigale RS έφθασαν στην Αγγλία κατόπιν παραγγελίας από τις πιο εύπορες ομάδες. Το ποσό των 95.000 ευρώ περίπου ήταν αυτό που ζήτησε η εταιρία στο Borgo Panigale προκειμένου να παραδώσει τις αγωνιστικά προετοιμασμένες μοτοσικλέτες στους συμμετέχοντες του πρωταθλήματος. Θα έλεγε κανείς ότι μια πολιτική Desmosedici θα κόστιζε λιγότερο στις ομάδες αλλά ένα έμπειρο μάτι μπορεί να ξεχωρίσει την διαφορά που μια πολιτική μοτοσικλέτα, έστω και αν αυτή ονομάζεται Desmosedici, έχει σε σχέση με τις μοτοσικλέτες κατασκευασμένες καθαρά για αγωνιστική χρήση. Και αυτό μόνο όσον αφορά αυτά στα οποία έχει πρόσβαση το μάτι να δει, κάτω από τα ανθρακονημάτινα φέρινγκ υπάρχουν ακόμα πολλά μυστικά που περιμένουν να βγουν στην πίστα. Εν τέλει, θα κόστιζε αρκετά περισσότερο στις ομάδες να εξοπλίσουν τις μοτοσικλέτες κατάλληλα παρά να προμηθευτούν την έτοιμη έκδοση από το εργοστάσιο.

Η JHP που έχει μεγάλη ιστορία με μοτοσικλέτες Ducati στο Βρετανικό πρωτάθλημα θα τρέξει με 1199 Panigale στο Βρετανικό Superstock 1000, αλλά θα φροντίσουν και την προετοιμασία των μοτοσικλετών 1199RS για την Jentin Doodson Motorsport στην υψηλότερη κατηγορία του Βρετανικού Πρωταθλήματος Superbike. Το συγκεκριμένο πρωτάθλημα έχει υπάρξει από τα μεγαλύτερα φυτώρια νέων ταλέντων που κατέληξαν στα grids των παγκοσμίων αγώνων μοτοσικλέτας και θεωρείται το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα μετά το παγκόσμιο.
msfree.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07, 2012 5:30 am

SBK: Σύντομο video της Kawasaki

Από το παρασκήνιο του πρώτου αγώνα

H Kawasaki Racing Team έδωσε στην δημοσιότητα ένα σύντομο video από το παρασκήνιο του πρώτου αγώνα στην Αυστραλία, με στόχο να κρατήσει ψηλά το ενδιαφέρον των οπαδών της, μέχρι τον επόμενο γύρο στην Imola.



Ο Tom Sykes ήταν από τους πιο γρήγορους αναβάτες στις δοκιμές και στην συναρπαστική έναρξη του Πρωταθλήματος, χάρισε στην ομάδα του την 4η θέση στον πρώτο αγώνα, ενώ ανέβηκε στο βάθρο (3ος) στον δεύτερο αγώνα, μετά από μια συγκλονιστική μάχη με τον Jonathan Rea, κρατώντας την θέση του μέχρι την τελευταία στιγμή, στην γραμμή τερματισμού!
Ο ομόσταυλός του, Joan Lascorz, αντιμετώπισε κάποιες δυσκολίες και στους δυο αγώνες, δεν κατάφερε να βρει το κατάλληλο στήσιμο της μοτοσυκλέτας του στον πρώτο, μένοντας στην 15η θέση, ενώ στον δεύτερο αγώνα έχασε το μπροστινό μέρος της ZX-10R στον 11ο γύρο και έπεσε.

Δείτε το σχετικό video:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07, 2012 5:32 am

Απογοητευμένος ο Eugene Laverty

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxdd

“…ό, τι ήταν δυνατόν να πάει στραβά, πήγε!”

Ο αναβάτης της Aprilia, Eugene Laverty, δεν έκρυψε την δυσαρέσκειά του σε πρόσφατες δηλώσεις του, αφού ο τραυματισμός του στο χέρι του στέρησε την δυνατότητα για κάτι καλύτερο στον εναρκτήριο αγώνα των SBK, στα τέλη του προηγούμενου μήνα, στο Phillip Island.



Μια πτώση που είχε στις δοκιμές στo Phillip Island, έθεσε σε αμφιβολία – αρχικά – την συμμετοχή του Ιρλανδού στον πρώτο αγώνα της σεζόν, ωστόσο ο Laverty έδωσε κανονικά το παρών και στον δεύτερο αγώνα (εγκατέλειψε στον πρώτο) τερμάτισε στην 8η θέση.



Ο 25χρονος αναβάτης, έφερε τον δικό του φυσιοθεραπευτή στην Αυστραλία για να τον βοηθήσει με την διαδικασία ανάρρωσης, υπογραμμίζοντας ότι έμεινε ευχαριστημένος με την 8η θέση στον δεύτερο αγώνα.



«Θα ήταν ωραίο να συγκεντρώσω πόντους και στους δυο αγώνες... θα άξιζε η προσπάθειά μου αν τερμάτιζα 8ος και στους δυο αγώνες», δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Πρωταθλήματος, www.worldsbk.com



«Έκανα πολύ μεγάλη προσπάθεια για να συμμετάσχω σε αυτό το επίπεδο ανταγωνισμού… και στην συνέχεια ήταν πολύ απογοητευτικό που είχα αυτά τα προβλήματα τα οποία μου στέρησαν τους βαθμούς από τον πρώτο αγώνα. Στο τέλος ήμασταν εκεί που έπρεπε…»



«Ήταν πολύ καλό που ήρθε ως εδώ ο Mickey και δούλεψε μαζί μου, με βοήθησε πάρα πολύ. Ήταν η δική του συνδρομή που μου επέτρεψε να βρεθώ στην γραμμή εκκίνησης, αλήθεια! Κάτι που άξιζε τον κόπο, μιας και κέρδισα πόντους»



Μιλώντας για τους τραυματισμούς του, σχολίασε:



«Ο αστράγαλός μου είναι παραμορφωμένος αλλά το αριστερό μου χέρι είναι πολύ καλύτερα ακόμη και μετά από μόλις δυο ημέρες μετά τον αγώνα. Με πονάνε ακόμα όμως, ο δεξιός μου ώμος και τα αριστερά δάχτυλα…»



«Το κεφάλι μου αρχίζει να είναι καλύτερα και ευτυχώς που έχουμε κάμποσο διάστημα μέχρι τον επόμενο αγώνα. Δεν νομίζω να χρειαστώ επέμβαση στο χέρι μου. Είχα έναν παρόμοιο τραυματισμό τα προηγούμενα χρόνια, δεν έκανα εγχείριση και αυτό αποδείχτηκε η καλύτερη δυνατή επιλογή»


«Δεν ενθουσιάζομαι στην ιδέα να έχω μέταλλα στο εσωτερικό μου, εκτός και αν είναι εντελώς απαραίτητο. Πραγματικά μιλάμε για δέκα ημέρες γεμάτες απογοήτευση… ό, τι ήταν δυνατόν να πάει στραβά, πήγε… αλλά στο κάτω-κάτω δεν έφταιγε κανείς»
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 09, 2012 4:52 am

Η Mugen δεν κάνει μούγκα στo TT Zero
Η συμμετοχή της Ιαπωνικής εταιρίας στο ΤΤ ηλεκτροκίνητων μοτοσικλετών


Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Mugenm1big

Στην 50η επέτειο της Suzuka που παρήλθε πρόσφατα η Mugen παρουσίασε το νέο της ηλεκτρικό πρωτότυπο με το οποίο θα αγωνιστεί στην νέα κατηγορία TT Zero. Ο αγώνας προϋποθέτει την συμμετοχή με μοτοσικλέτες που δεν χρησιμοποιούν ορυκτά καύσιμα και παράγουν μηδενικούς ρύπους, εξού και ο τίτλος Zero. Την νέα μοτοσικλέτα θα αξιοποιήσει ο θρυλικός John McGuinness, πολυνίκης και κάτοχος πολλών ρεκόρ στο Isle of Man TT.

Η εταιρία μπορεί να είναι δημιούργημα του γιου του ίδιου του Soichiro Honda, αλλά η Mugen είναι εντελώς ανεξάρτητη εταιρία, παρά τους ισχυρούς της δεσμούς με την Honda. Η νέα αγωνιστική τους μοτοσικλέτα φαίνεται να έχει αρκετές ομοιότητες με την Honda RC-E concept που παρουσιάστηκε το περασμένο έτος όπως η θέση του ηλεκτρικού κινητήρα και η χρήση του ως δομικό μέρος του πλαισίου. Ωστόσο το βάρος της Mugen Shinden (θεός ηλεκτρισμού) είναι αρκετά χαμηλό με την χρήση του ανθρακονήματος στην κατασκευή του πλαισίου και του ψαλιδιού και παρά τον όγκο των μπαταριών λιθίου που χρησιμοποιεί, ζυγίζει περίπου 260 κιλά. Η ισχύς δεν εντυπωσιάζει ιδιαίτερα με τους 120 ίππους της αλλά η τερατώδης ροπή της Shinden είναι σίγουρα εντυπωσιακή αποδίδοντας 220Nm από το χαμηλό άκρο του φάσματος, χαρακτηριστικό των ηλεκτροκίνητων οχημάτων. Συγκριτικά, ένα συμβατικό superbike αποδίδει περίπου το μισό αυτού του μεγέθους ροπής.

Η μοτοσικλέτα θα συμμετέχει στο TT Zero 2012 δίνοντας στον McGuinness την δυνατότητα για άλλη μια νίκη στο συγκεκριμένο σιρκουί και αναμένεται να είναι άξια αντίπαλος της Αμερικανικής MotoCzysz που μονοπώλησε τον περσινό αγώνα.

Video
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16, 2012 10:10 am

Ο Hopkins κοντά στο 100%

Έτοιμος για τον 2ο γύρο στην Imola

Ο John Hopkins θεωρεί σίγουρο ότι θα φτάσει κοντά στο 100% της υγείας του, για να πραγματοποιήσει το - αργοπορημένο – ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα SBK, στον δεύτερο αγώνα της Imola τέλος Μαρτίου.



Θυμίζουμε ότι ο Hopkins είχε υποστεί κατάγματα στο δεξί του χέρι, μετά από ατύχημα που είχε στις δοκιμές, λίγο πριν την έναρξη του Πρωταθλήματος στο Phillip Island. Ο τραυματισμός ήταν στο ίδιο χέρι στο οποίο είχε υποστεί και πάλι κάταγμα, την περασμένη σεζόν και οδήγησε στον μερικό ακρωτηριασμό ενός δαχτύλου του.



Ο Hopkins έγραψε στο twitter: «Νεότερα από την ανάρρωση: Η κίνηση και η δύναμη του χεριού μου προχωρούν πολύ καλά! Περιμένω να είμαι σχεδόν 100% έτοιμος για τον δεύτερο γύρο στην Imola J»



Την θέση του διεκδικητή του τίτλου των BSB, πήρε - στο Phillip Island - ο Josh Brookes ο οποίος τερμάτισε στην 16η θέση στον πρώτο αγώνα και στην 15η στον δεύτερο.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ANAR
Moderator
Moderator
ANAR


Αριθμός μηνυμάτων : 23334
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 45
Τόπος : Ωρωπος

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγωνιστικα νεα απο το Superbike   Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16, 2012 10:11 am

Ο McCormick στα SBK;

Αγωνιστικα νεα απο το Superbike - Σελίδα 3 Imageashxk

Είναι πιθανό να κάνει το ντεμπούτο του στην Imola

Είναι πολύ πιθανό η Effenbert Liberty Ducati να παρουσιαστεί με 4 μοτοσυκλέτες στο Πρωτάθλημα SBK, με τον Brett McCormick να είναι - όπως όλα δείχνουν - ο τέταρτος της παρέας.



Η ομάδα, στον δεύτερο χρόνο της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike, έχει ήδη μεγιστοποιήσει τις προσπάθειές της για το 2012, με τον Maxime Berger να προστίθεται στους αναβάτες της ομάδας στα SBΚ, Sylvain Guintoli και Jakub Smrz.



Από την άλλη, ο McCormick και ο Federico Sandi είχαν υπογράψει - αρχικά - για να συμμετάσχουν στην παρθενική εμφάνιση της Effenbert Liberty στο Πρωτάθλημα FIM Superstock 1000, πάνω στην καινούργια 1199 Panigale.



Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες από την Ιταλία, ο McCormick θα κάνει το ντεμπούτο του στα SBK στον επόμενο αγώνα της Imola, πάνω σε μια 1098R Superbike, την ίδια που είχε δοκιμάσει στα τεστ του Portimao το 2011.


Η προαγωγή αυτή του McCormick, σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες στα SBK θα είναι πλέον 25 ενώ ο ίδιος θα είναι ο πρώτος Καναδός που θα συμμετάσχει στο Πρωτάθλημα, μετά τον Miguel Dumahel το 1997.
motograndprix.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγωνιστικα νεα απο το Superbike
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Superbike 2012
» Superbike Imola 2012
» Superbike Assen 2012
» Superbike Philip Island 2012
» Τα δέκα πιο τρελά αγωνιστικά στην ιστορία (Μέρος 7)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
SCOOBYLAND :: ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: